پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند

یکی از معضلات جامعه شهری، خصوصاً کلان شهرها مشکل پارک خودروها می‌باشد. شاید شما هم یکی از کسانی باشید که زمان زیادی را برای یافتن جای پارک برای خودرو خود تلف می‌کنید و یا پس از پارک در حاشیه خیابان باید به دنبال پارکبان مربوطه باشید تا هزینه پارک خودرو را پرداخت کنید. سیستم‌های هوشمند پارکینگ می‌توانند این مشکلات را کاهش و در برخی موارد کاملاً برطرف نمایند و ما در نبکا در پیاده‌سازی سناریوهای مختلف پارکینگ هوشمند از تجربه و تخصص کافی برخورداریم.

سیستم‌های مدیریت هوشمند پارکینگ در راستای اطلاع دقیق از تعداد خودروهای موجود در پارکینگ، افزایش ضریب امنیت خودروها در لحظه تردد ، ورود و خروج و توقف، کاهش میزان پرسنل درگیر و افزایش میزان ایمنی و دریافت هزینه‌ها بصورت خودکار و یا دستی توسعه یافته‌اند. سیستم پارکینگ هوشمند مبتنی بر بهره‌وری و صرفه‌جویی مصرف انرژی، منابع مختلف و نیروی انسانی، می‌باشد که همزمان به روی یک بستر نرم‌افزاری و یک بستر سخت‌افزاری قابل ارائه می‌باشد. نبکا در پیاده‌سازی پارکینگ هوشمند بر اساس دو سناریو کلی پارکینگ سرپوشیده و حاشیه‌ای از ابزارهای زیر استفاده می‌کند:

  • سنسورهای بی‌سیم

این سنسورها در قسمت فوقانی، کناری یا روی زمین محل پارک خودروها نصب می‌شود. و توسط یک سنسور بی‌سیم، وضعیت جای پارک ( وجود یا عدم وجود خودرو ) را ارسال می‌کند. همچنین این سنسور توانایی دریافت اطلاعات کنترلی از مرکز کنترل و مدیریت پارکینگ هوشمند به منظور اعمال برخی از تغییرات با تغییر رنگ سنسور ( رزرو پارکینگ و یا جایگاه پارک معلولین ) را دارد.

  • دوربینهای اسکن پلاک خودرو (پلاک خوان)

با استفاده از این تجهیزات، پلاک خودروها در بدو ورود اسکن و ثبت می‌گردد و پارکینگ خالی یا رزرو شده به ایشان تخصیص داده می‌شود سپس راننده به راحتی به جایگاه خالی مورد نظر هدایت می‌گردد.

  • ایستگاه صدور و دریافت خودکار کارت پارکینگ و پرداخت هوشمند

با این قابلیت امکان صدور و دریافت کارت پارکینگ بدون نیاز به نیروی انسانی وجود دارد، ضمناً پس از خروج از پارکینگ، راننده می‌تواند با همین دستگاه پرداخت خود را انجام دهد.

  • سامانه مدیریت هوشمند پارکینگ

این نرم‌افزار وظیفه کنترل اطلاعات و مدیریت کل سامانه و پارکینگ هوشمند را بر عهده دارد. عمده وظایف این بخش به شرح زیر می‌باشد: مشخص کردن تعداد جاهای پارک خالی، نگارش متن‌های کنترلی بر روی نمایشگرهای LED، ثبت زمان و تصاویر ورود و خروج کلیه خودروها در دیتابانک نرم‌افزار، دریافت اطلاعات از تمامی نودهای پارکینگ ، قابلیت تعریف راننده‌های عضو یا VIP، گزارشات متنوع مالی، مشاهده سوابق مشتریان با فیلترهای مختلف، مشاهده مسیر بهینه، تخمین نزدیک‌ترین جای پارک خالی برای خودروهای ورودی، سیستم پارک یاب (برای افرادی که محل پارک خود را گم کرده‌اند) و ... از جمله امکانات این سامانه می‌باشد.

  • رزرو و پرداخت مبتنی بر وب یا اپلیکیشن موبایل

شما مي‌توانيد از طريق وبسايت و همچنين نرم‌افزارهای كاربردي (اپليكيشن IOS و Android) بر روي موبايل هوشمند خود، به رزرو محل پارك خود از مدتها قبل و منطبق با برنامه سفرتان اقدام نماييد. همچنين براي قطعي شدن درخواست محل پارك، مي‌توانيد از طريق وبسايت و اپليكيشن به پرداخت آنلاين هزينه مربوطه اقدام كنيد. در ضمن اين نرم‌افزارها قابليت تغيير برنامه سفرتان و همچنين ذخيره اعتبار در حساب كاربري شما را دارد.

در پارکینگ‌های حاشیه‌ای، امکان یکپارچه‌سازی سیستم‌های فوق با دستگاه‌های مختلف موجود وجود دارد، تا بدین طریق سیستم‌های پرداخت، جریمه و کنترل پارکینگ‌های حاشیه‌ای به صورت خودکار انجام شده و در نیروی انسانی و هزینه‌ها صرفه‌جویی شود. در سناریوهای مربوط به پارکینگ حاشیه‌ای در خیابان‌ها، از پروتکل‌های دوربرد و کم‌مصرف مانند LORA استفاده می‌شود. اما در مورد پارکینگ‌های سرپوشیده، پروتکل‌های دیگر از جمله Wi-Fi با هزینه و زمان کمتر پاسخگوی نیاز این سیستم می‌باشند.

 

نمونه تصاویر پروژه‌های انجام شده:

           


راهکارهای نبکا: