اهداف اینترنت اشیا در سال 2019 (قسمت دوم)

اهداف اینترنت اشیا در سال 2019 چیست؟ (قسمت دوم)

اینترنت اشیا فعالیت خود را به عنوان یک تکنولوژی نو ظهور در سال 2019 شروع کرده است اما اهمیت آن توسط عموم مردم هنوز به طور کامل درک نشده است. در مطلب گذشته، نظریه کارشناسان صنفی در زمینه شبکه‌های 5G و صنعت بررسی گردید، در این مطلب به نظریه کارشناسان صنفی بخش امنیت سایبری، رایانش لبه و ابر و شهر هوشمند می‌پردازیم.

اینترنت اشیا فعالیت خود را به عنوان یک تکنولوژی نو ظهور در سال 2019 شروع کرده است اما اهمیت آن توسط عموم مردم هنوز به طور کامل درک نشده است. در مطلب گذشته، نظریه کارشناسان صنفی در زمینه شبکه‌های 5G و صنعت بررسی گردید، در این مطلب به نظریه کارشناسان صنفی بخش امنیت سایبری، رایانش لبه و ابر و شهر هوشمند می‌پردازیم.

امنیت سایبری

جای تعجب نیست که بیش از نیمی از پیش‌بینی‌ها مربوط به امنیت سایبری است که در صنعت IoT رو به رشد موردتوجه قرار دارد. به‌عنوان‌مثال استفاده از اینترنت اشیا صنعتی یا IIoT در سال جدید به رشد و تکامل خود جهت اجرای پروژه‌ها ادامه خواهد داد و در همین راستا تهدیدات امنیتی دستگاه‌ها نیز به سرعت در حال افزایش است. سال 2019 بر IT/OT و علت افزایش حملات سایبری متمرکز خواهد شد. بسیاری از کارشناسان این حوزه پیش‌بینی می‌کنند که بلاک‌چین توسط توسعه دهندگان IoT و IIoT برای دسترسی به هر دو دستگاه و شبکه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. با افزایش حملات سایبری پیش‌بینی شده خواهید دید که صنایع شروع به اتخاذ تصمیماتی در حوزه طراحی امنیت خواهند نمود. 

داده‌ها و سنسورها

با استفاده از تکنولوژی IoT در تمامی vertical های صنعتی، کسب و کار بیشتر در معرض استانداردسازی در نحوه جمع‌آوری و استفاده از داده‌ها قرار می‌گیرد. استفاده از تگ‌های RFID و سنسورها موجب بروز اختلال در توسعه و در نهایت مدیریت زنجیره تأمین می‌شود. افزایش میزان جمع‌آوری داده‌ها و تعداد سنسورها در کنار بهترین شیوه‌ها از تأخیر در تولید جلوگیری می‌کند و به ردیابی دارایی‌های بیمارستان‌ها و کاهش اثربخشی تجهیزات منجرمی شود. در نهایت، افزایش سریع مقدار داده‌های جمع‌آوری شده از دستگاه‌های متصل، منجر به دموکراتیزه کردن IoT خواهد شد. این امر در بخش خرده فروشی و سایر صنایع دیگر که هنوز به طور کامل از IoT استفاده نکرده‌اند، تأثیر خواهد گذاشت.

رایانش ابر، لبه، و راهکارهای ترکیبی

شرکت‌های بیشتری در سال 2019 توانایی رایانش ابر و لبه را بر عهده خواهند گرفت. پردازش لبه خود به تنهایی منجر به کاهش ترافیک در فضای IoT می‌گردد، اما برای موفقیت راهکارهای IoT، شرکت‌ها باید راهکارهای چند سطحی را پیاده‌سازی کنند. این راهکارها اولین بار در فضای صنعتی اجرا و تمرین خواهد شد. انتقال داده‌های زیادی به ابر قابلیت‌های جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات به هنگام را محدود می‌کند. ترکیب پردازش ابر و لبه در نهایت امکان تبدیلات دیجیتالی را به صورت سازگارتر و مرتب‌تر فراهم می‌کند. ظهور و محبوبیت انتقال داده دستگاه به Cloud، کسب و کار را قادر می‌سازد تا یکپارچه‌سازی IoT را برای شرکت‌ها انجام دهد.

شهرهای هوشمند

انقلاب IoT در تحقق، توسعه و استقرار شهرهای هوشمند در سراسر جهان بسیار مهم بوده است. از صنعت حمل و نقل به املاک و مستغلات و همه‌چیز ، شهرهای هوشمند در آینده تأثیرات گسترده‌ای در نحوه‌ی زندگی ما خواهند داشت. در سال 2019 علاقه بیشتری به موارد استفاده هوشمندانه شهر و چگونگی پیشرفت اقتصادی، ارتباطات و کارایی شهرها وجود خواهد داشت.

ادامه دارد...

مطالب مرتبط

مزایای همکاری دو تکنولوژی Blockchain و IoT

از آغاز سال 2018، چند گزارش و مقاله علمی پیش‌بینی کرده بودند که همکاری و ادغام اینترنت اشیا با بلاک چین یک جهش مهم برای این تکنولوژی‌ها خواهد بود. امروزه بیشترین چالش‌های اساسی IoT مربوط به حوزه امنیت آن از جمله اطمینان از حفظ حریم خصوصی داده‌ها، ذخیره‌سازی امن داده‌ها و همچنین مسئله یکپارچگی، تداوم و سازگاری انواع مختلف داده‌ها می‌باشد.

نسل بعدی ابزارهای برنامه‌نویسی اینترنت اشیا (قسمت اول)

طی یک یا دو سال گذشته، موجی از پلتفرم‌های نرم‌افزاری اینترنت اشیا که برای توسعه‌دهندگان طراحی شده‌اند، پدید آمده است. بااین‌حال، هنگام صحبت کردن در مورد ابزارهای توسعه‌دهنده، «پلتفرم» ممکن است برای مخاطب گیج کننده باشد. اجتماع اینترنت اشیا با پلتفرم تقریباً به این معنی است که پلتفرم IoT می‌تواند تمام مشکلات مرتبط با اینترنت اشیا را به تنهایی حل کند.

جدیدترین پیشرفت‌های اینترنت اشیا

اخیراً FCC از افتتاح رادیو پهن باند CBRS) 3.5) گیگاهرتزی برای استفاده تجاری شهروندان خبر داده است. پیش‌ازاین، باند 3.5 گیگاهرتزی به حوزه اعضای وزارت دفاع امریکا یعنی سیستم‌های رادار دریایی ایالات‌متحده، اختصاص داشته است.

NOBKA_Iot_2019_trends.jpg

اینترنت اشیا یکی از روندهای مهم تکنولوژی در چند سال اخیر و همینطور سال‌های آینده خواهد بود و در حال حاضر یکی از مطرح‌ترین تکنولوژی‌هایی است که شرکت‌های بزرگ برای پروژه‌های مرتبط با آن، سرمایه گذاری میلیاردی کرده‌اند. IoT تا به حال تغییرات زیادی در راستای نزدیک شدن به سبک زندگی انسان‌ها کرده است. در ادامه شش روند کلیدی اینترنت اشیا که پیش‌بینی شده است در سال 2019 بیش از سایر حوزه‌ها مورد توجه خواهند بود، بررسی می‌شوند.

نگرانی‌های امنیتی اینترنت اشیا و راهکارهایی برای آنها

بر اساس آخرین پیش‌بینی‌ها ، تا سال 2023 تعداد دستگاه‌های هوشمند به 20 میلیارد خواهد رسید. در واقع این افزایش حجم، به یک چالش رو به رشد برای ارائه‌دهندگان خدمات تبدیل شده است که برای حفظ امنیت شبکه خود، و همچنین برای شرکت‌ها و مؤسسات و زیرساخت‌های حیاتی و مدیریت دستگاه‌ها تلاش می‌کنند.

چشم‌انداز و پیش‌بینی آینده اینترنت اشیا (اینفوگرافی)

اینترنت اشیا یک واژه عمومی یا اصطلاح چتری برای بسیاری از اشیایی است که به اینترنت متصل می‌گردند. IoT به زودی آینده جهان و ‌سبک ‌زندگی ما را دچار تغییر‌ و تحولاتی خواهد نمود. در اینفوگرافی زیر برخی از پیش‌بینی‌های مربوط به آینده و چشم انداز اینترنت اشیا (IoT) که در سال‌های نه چندان دور آینده شاهد آن خواهیم بود، آمده است

زبان‌های برتر برنامه‌نویسی برای توسعه اینترنت اشیا در سال 2018

همانطور که می‌دانیم، هدف از فناوری IoT اندازه‌گیری، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها برای ارائه تجربه بهتر به مشتری و بهبود کیفیت محصول است. هر یک از سه مرحله‌ی  اندازه‌گیری، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل ، دارای محیط کاری متفاوت با مجموعه‌ای از محدودیت‌های مختلف است.

پیش بینی آینده اینترنت اشیا بر اساس مشاهدات سال 2018

طبق پیش‌بینی‌های اوليه Gartner، می‌بایست در حدود 4/8 ميليارد شي متصل به شبكه تا ابتداي سال 2017 وجود می‌داشتند در حاليكه هم‌اكنون در سال 2018 اين آمار به مرز 20 ميليارد شي رسيده است و اين نشاندهنده نقش كليدي IoT در اهداف آتي سال 2018 می‌باشد.