آناتومی شهرهای هوشمند (قسمت اول)

آناتومی شهرهای هوشمند (قسمت اول)

زمان آن فرا رسیده است تا تعریفی دقیق از یک شهر هوشمند ارائه دهیم. در حال حاضر شهر هوشمند دارای پتانسیل رهبری تکنولوژی‌ها برای تبدیل‌شدن به یک واقعیت را دارد.

شهر هوشمند

زمان آن فرا رسیده است تا تعریفی دقیق از یک شهر هوشمند ارائه دهیم. در حال حاضر شهر هوشمند دارای پتانسیل رهبری تکنولوژی‌ها برای تبدیل‌شدن به یک واقعیت را دارد. شهرهایی که از انقلاب کشاورزی نوسنگی رشد کرده و سپس انقلاب صنعتی را به وجود آوردند، دارای زمینه‌های مشابه نظیر افزایش جمعیت و پیشرفت‌های تکنولوژیکی است که موجب تسهیل و تغییر در شرایط زندگی می‌شود. شهر هوشمند همان عوامل را در مقیاس بزرگتر دارد، جمعیت جهانی همانطور که قبلاً ذکر شد در حال افزایش است و ما نیاز به ارائه‌ی روشی برای راهکارهای متناسب با آن هستیم.

فشار جمعیت بر روی منابع یک عامل بزرگ برای ترویج مدل‌های فعلی شهر ما است و فناوری برای انجام این کار در نهایت به شکل hyper-connectivity، سنسورهای بهبودیافته و ارزان‌تر، هوش مصنوعی (AI) و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها عمل کرده است. انرژی جدید در شهر هوشمند مدرن همان "داده" است.

داده و یا به بیان بهتر تجزیه‌وتحلیل و کاربرد این داده‌ها محور اصلی شهر هوشمند است. بسیاری از این داده‌ها، اطلاعات شخصی ما در مورد اینکه چه کسی هستیم، چه کاری انجام می‌دهیم و چرا این کار را انجام می‌دهیم، است. یک شهر هوشمند مانند هر شهر دیگر است که در آن مردمی زندگی و افرادی به آن و رفت و آمد می‌کنند. این ساختمان‌ها برای کار، اوقات فراغت و زندگی است. بیمارستان‌ها، ساختمان‌های تجاری، مغازه‌ها، محل پارک ماشین، حمل‌ونقل عمومی و حمل‌ونقل شخصی بخشی از واقعیت شهرها هستند و همه چیزهایی است که ما در یک شهر استفاده می‌کنیم اما تفاوت این است که چگونه مردم، مکان‌ها و فرایندهای شهری در تعامل و اهداف خود قرار می‌گیرند.

یک شهر هوشمند را می‌توان با یک همبستگی زیست‌شناختی توضیح داد که هر بخش بر دیگران تأثیر می‌گذارد. در یک سیستم بیولوژیک، شما گروهی از اندام‌ها مثل دستگاه گوارش را دارید که با یکدیگر کار می‌کنند تا عملکردهای بدن را انجام دهند. اندام‌ها با استفاده از مکانیزم‌های مختلف مانند هورمون‌ها یا سیگنال‌های الکتریکی برای انجام کارهای لازم ارتباط برقرار می‌کنند. به‌طورکلی، سیستم‌های مختلف برای ایجاد یک پلتفرم کار می‌کنند. یک شهر هوشمند به نوعی مجموعه‌ای از سیستم‌های بیولوژیکی است که به طور جداگانه برای انجام کارها عمل می‌کنند اما به عنوان یک کل برای ایجاد یک محیط بهینه برای ساکنان انسانی خود هستند.

بهداشت و درمان در شهر هوشمند

یک جمعیت سالم یک جمعیت شاد و مولد است. بهداشت و درمان بخش مهمی از یک شهر انعطاف‌پذیر است. جمعیت ما بعد از انقلاب کشاورزی افزایش یافت و به شهرک‌ها منتقل شد و در پی آن ما شاهد افزایش بیماری‌های خطرناک مانند سرخک بودیم. پزشکی مدرن کمک کرده است تا بیماری‌هایی مانند مشکلات ریوی بهبود یابد اما بیماری‌های دیگر مانند دیابت نوع دوم رشد کرده و اکنون در مرکز توجه قرار دارند.

شهرهای هوشمند راه‌هایی برای حفظ سلامت مردم ارائه می‌دهند. آنها این کار را با استفاده از رویکرد یکپارچه به پزشکی انجام می‌دهند، که از اطلاعات بیمار آغاز می‌شود. داده‌ها کلید بهبود نتایج بیماران است و ارتباط، تجزیه‌وتحلیل و مدیریت این داده‌ها بخشی از نوآوری یک شهر هوشمند است. مراقبت‌های بهداشتی دیجیتال در شهر باید تمام نقاط داده‌های سلامت را به هم متصل کنند تا پزشکان بتوانند مراقبت مستقیم و بهبود کلی بیمار را امکان‌پذیر کنند.

سلامتی هوشمند بسیار فراگیر است و تنها با استفاده از فناوری‌هایی مانند دستگاه‌های متصل به اینترنت، اینترنت اشیا (IoT)، حسگرها و تجزیه‌وتحلیل داده‌های بزرگ، از جمله یادگیری ماشین (ML) و در نهایت هوش مصنوعی (AI) و ربات‌ها، به دست می‌آید. داده‌های تولید شده توسط بیمار به طور مستقیم یا توسط سرویس بهداشتی، برای تشخیص و پیدا کردن درمان‌های بهینه با استفاده از داروهای مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ما شاهد پیشرفت در این زمینه در شهرهای هوشمند هستیم. انتظار می‌رود که بازار اطلاعات سلامت و سلامت دیجیتال تا سال 2020 ارزشی بیش از 200 میلیارد دلار داشته باشد. نقاطی که نیاز به اتصال دارند، در حال ظهور هستند:

  • پوشیدنی‌های هوشمند که در حال حاضر یک کالای بهداشتی موفق است؛ انتظار می‌رود که ارزش بازار آن تا سال 2022 به 14.4 میلیارد دلار برسد. در ایالات‌متحده، FDA در حال حاضر پروسه‌ای برای اتصال نقاط دیجیتال مورد نیاز برای یک شهر هوشمند را با ردیابی سریع محصولات دیجیتال سلامت برای تشویق نوآوری در منطقه آغاز کرده است.
  • برنامه‌های بهداشتی به‌عنوان‌مثال، دولت انگلستان متوجه شده است که در انگلستان دستگاه‌های متصل به طور فزاینده‌ای استفاده می‌شود و 57 درصد از کاربران این اطلاعات بهداشتی را با پزشک اصلی خود به اشتراک می‌گذارند. برنامه‌های بهداشتی که از ابزارهای پیشرفته پزشکی استفاده می‌کنند، شامل دستگاه‌هایی مانند دستگاه سونوگرافی در تلفن همراه قابل حمل می‌باشند.
  • درمان از راه دور به راحتی داده‌های تولید شده توسط بیمار را به صورت به هنگام در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌دهد تا مراقبت‌های بیمار را به سهولت انجام دهند.
  • یکپارچه‌سازی / تجزیه‌وتحلیل داده‌های بیمار: ساخت یک سیستم مراقبت بهداشتی که در تمامی جنبه‌های خدمات به طور یکپارچه کار می‌کند می‌تواند با مدیریت کل چرخه مراقبت از زندگی انجام شود. سیستم‌هایی نظیر سیستم اطلاعاتی و تحلیلی پزشکی مجتمع مسکو (UMIAS) برای ارتباط بین خدمات بهداشتی و درمانی، جمع‌آوری اطلاعات بیمار، ارائه نظارت بیمار از راه دور، تجزیه‌وتحلیل اطلاعات و مدیریت مراقبت‌های اورژانسی طراحی شده است.

مراقبت‌های بهداشتی شهر هوشمند واقعاً در مورد زمانی است که قطعاتی که داروهای دیجیتالی را تشکیل می‌دهند به عنوان یک سیستم کلی متصل شوند.

قسمت دوم

مطالب مرتبط

انقلاب صنعتی و ظهور شهرهای هوشمند

شهرهای هوشمند در حال ظهور هستند و ما به دوران جدیدی از شهرنشینی و صنعتی شدن نزریک می‌شویم و باید درس‌هایی که از اولین انقلاب صنعتی در مورد حریم خصوصی و اختصاص فضا گرفتیم را به یاد بیاوریم.

مفهوم شهر هوشمند بر اساس نیازهای انسان از گذشته تاکنون

در این سری از پست‌ها، در مورد مفهوم "شهر هوشمند" و مفاهیم حریم خصوصی زندگی در چنین محیطی صحبت خواهیم کرد.

شهر هوشمند و مهمترین ابعاد آن در سال 2019

شهرهای هوشمند، مراکزی هستند که داده‌های تولید شده توسط IoT را از طریق مشارکت‌های دولتی و خصوصی برای حل مشکلات واقعی مورد بحث قرار می‌دهند. با کاهش استفاده از انرژی از طریق بهبود شرایط ترافیکی، ساخت شهرهای هوشمند می‌تواند به سلامتی و زندگی ساکنان شهرها را در سراسر جهان بهبود بخشد.

چرا شهرهای هوشمند به سیاست‌های هوشمند نیاز دارند؟ (قسمت اول)

تکنولوژی اینترنت اشیا (IoT) به سرعت در حال پیشرفت است. این تکنولوژی حتی راه خود را در خانه‌هایمان پیدا کرده است، بنابراین بعید نیست که در عرصه‌ی توسعه‌ی شهری نیز فعالیت داشته باشد.