چگونه می‌توان مشکلات و سرعت شبکه WiFi را حل کرد

چگونه می‌توان مشکلات و سرعت شبکه WiFi را حل کرد

از نظر تئوری تمام آنچه شما نیاز دارید یک روتر جدید برای ارتباطات بی‌سیم و بدون دردسر در خانه یا محل کار است با این حال اغلب در ارتباط بی‌سیم با مشکلاتی مواجه هستیم.

فناوری

از نظر تئوری تمام آنچه شما برای راه اندازی یک شبکه وای‌فای نیاز دارید یک روتر جدید برای ارتباطات بی‌سیم و بدون دردسر در خانه یا محل کار است با این حال اغلب در ارتباط بی‌سیم با مشکلاتی مواجه هستیم. 

تداخل سیگنال می‌تواند باعث کندی در دریافت دیتا، تأخیر بیشتر، قطع و وصل و گاهی اوقات عدم دسترسی به سیگنال WiFi شود. شبکه WiFi منزل یا محل کار شما پهنای باند اینترنت را با استفاده از سیگنال‌های رادیویی توزیع می‌کند. این همان فناوری است که رادیو FM، تلفن‌های هوشمند و تلویزیون‌ها از آن استفاده می‌کنند بنابراین این وسایل نیز مستعد ابتلا به همان مشکلات تداخل، نفوذ و محدودیت‌ها هستند. 

عوامل مشکلات ناشی از اتصالات بی‌سیم عبارتند از تراکم سیگنال، مکان نامناسب روتر، مشکلات فیرم‌ور، کاستی‌های سخت‌افزاری و بعد فیزیکی خانه یا محل کار باشد. با این حال مشکلات شبکه WiFi ممکن است توسط همسایگان شما ایجاد شود. یكی از متداول‌ترین مشکلات تداخل سیگنال‌های WiFi و استفاده از منابع برقی در نزدیكی روتر است.

برای تنظیم دقیق شبکه WiFi از پیشنهادات زیر استفاده کنید:

1. بررسی زمین

ابتدا مطمئن شوید که اتصال سخت‌افزار ارائه دهنده خدمات یا ISP شما ایرادی ندارد. برخی از ارائه دهندگان سرویس WiFi را به عنوان مودم کابل اینترنت معرفی می‌کنند.

می‌توانید با یک تماس تلفنی با ISP خود تأیید کنید که مسیر اینترنت درخانه شما به درستی کار می‌کند. این تکنسین می‌تواند تست‌های روی خط را از راه دور انجام دهد، ارتباط شما را مجدداً تنظیم کند و با کمک شما تست‌های سرعت ارتباط با مودم متصل را چک کند. تکنسین پس از یافتن مشکل می‌تواند یک سرویس جدید را برای رفع مشکل به شما اختصاص دهد.

اگر سرویس بی‌سیم شما کاملاً از طریق دستگاه WiFi تلفن همراه تهیه شده است، برای حل مشکلات روتر روی عیب‌یابی تمرکز کنید. در این حالت هدف شما محافظت دستگاه WiFi تلفن همراه خود در برابر عوامل نفوذ و دخالت است.

2. کانال‌ها را تغییر دهید

معمولاً دستگاه‌های خانگی از بلوک فرکانس‌های 2.4 گیگاهرتزی استفاده می‌کنند که در نفوذ به دیوارهای جامد مشکل دارند. فرکانس‌های 2.4 گیگاهرتزی با نام کانال معمولاً توسط شبکه‌های WiFi همسایه استفاده می‌شوند و بنابراین می‌توانند باعث ایجاد تداخل شوند.

طبق استانداردهای WiFi ، سیگنال‌های WiFi در فرکانس 2.4 گیگاهرتزی در 14 کانال با هم تداخل می‌کنند. این کانال‌ها برای همکاری مشترک طراحی شده‌اند اما وقتی دو یا چند شبکه مجاور از همان کانال استفاده می‌کنند می‌توانند با یکدیگر تداخل ایجاد کنند و پهنای باند را کاهش دهند.

داشبورد پیکربندی روتر را از طریق مرورگر رایانه شخصی متصل به روتر خود باز کنید. برای راهنمایی و رمز ورود به دفترچه روتر مراجعه کنید. سپس صفحه تنظیمات روتر خود بروید. یک کانال استفاده نشده را انتخاب کنید. تنظیمات را ذخیره کنید و نتایج اتصال را بررسی کنید. این راهکار برای کسانی که در یک آپارتمان یا ساختمان سکونت دارند، مفید است.

3. جابجایی کانال‌ها

لوازم خانگی ازجمله تلفن‌های بی‌سیم، مانیتور کودک و اجاق‌های مایکروویو می‌توانند باعث اختلال در بی‌سیم شوند. هنگامی که آنها در حال استفاده هستند، شبکه WiFi شما می‌تواند قطع شود. این وضعیت یکی از دلایل اصلی به اصطلاح اتصال متناوب است.

این پدیده زمانی اتفاق می‌افتد که یک دستگاه از همان کانال استفاده کند. تداخل همزمان کانال هنگامی حاصل می‌شود که نقاط دسترسی خیلی نزدیک به هم قرار گیرند یا با توان خروجی بسیار زیاد تنظیم شوند.

یک روش آسان برای کاهش یا از بین بردن تداخلات سایر تجهیزات WiFi ، فعال کردن کانال خودکار در صورت موجود بودن در دستگاه‌های شما است. نقاط دسترسی WiFi که از کانال خودکار استفاده می‌کنند، طیف WiFi را بطور دوره‌ای اسکن می‌کنند و بر اساس آنچه که دیگر سیگنال‌های WiFi قابل مشاهده هستند، روشن‌ترین کانال را انتخاب می‌کنند.

گزینه دیگر خرید و استفاده از تلفن‌های بی‌سیم و هدست‌هایی است که از فرکانس‌های 2.4 یا 5 گیگاهرتز استفاده نمی‌کنند. سیستم‌های جدید تلفن بی‌سیم از فناوری DECT 6.0 و باند 1.9 گیگاهرتزی استفاده می‌کنند، نه باندهای 2.4 گیگاهرتزی یا 5.8 گیگاهرتز.

همین مسئله برای مانیتور کودک یا سایر دستگاه‌های نظارت تصویری نیز صدق می‌کند. به عنوان مثال بسیاری از مانیتورهای کودک در 900 مگاهرتز کار می‌کنند و با WiFi تداخلی ندارند. با این حال برخی مانیتورهای بی‌سیم در فرکانس 2.4 گیگاهرتز هستند که می‌توانند با روترهای 802.11gیا تک باند 802.11n اختلال ایجاد کنند.

4. تست نفوذ را بررسی کنید

نفوذ یک شرایطی است که وقتی سیگنال وای‌فای شما در سایر اتاقهای خانه به دستگاهها نمی‌رسد، رخ می‌دهد. شبیه به مسائل مربوط به دامنه است اما دستگاه در مسیریابی دچار مشکل می‌شود.

به عنوان مثال روتر را در نزدیکی سطوح بازتابی مانند شیشه، آینه و فلز قرار ندهید. دیوارها، به ویژه دیوارهای بتونی، می‌توانند سیگنال WiFi شما را به شدت خراب کنند.

تمام سطوح فلزی سیگنال‌های WiFi را منعکس می‌کنند. پنجره‌ها، آینه‌ها، کابینت پرونده‌های فلزی و میزهای استیل ضدزنگ می‌توانند توان سیگنال وای‌فای را کاهش دهند و عملکرد شبکه کاهش پیدا کند. تداخل‌های سنگین می‌تواند از تلویزیون‌های مجاور، لامپ‌های هالوژن و سوئیچ‌های برقی باشد. بلندگوهای استریو یا رایانه می‌توانند باعث ایجاد اختلال شوند. بنابراین می‌توانید روتر را در نزدیکی خطوط برق در یک دیوار قرار دهید.

یکی از گزینه‌های مفید برای کاهش این شرایط غیر از جابجایی روتر، نصب یک سری از تقویت‌کننده‌های WiFi است. این وسایل کوچک را به یک سوکت دیواری وصل می‌کنید و آنها را با روتر جفت می‌کنید. در نتیجه دامنه سیگنال WiFi بهتری خواهید داشت.

5. بروز رسانی

دو گزینه دیگر برای درمان مشکل اتصال وای‌فای وجود دارد. فیرم‌ور روتر قدیمی را به روز کنید یا یک روتر جدید خریداری کنید.

فیرم‌ور قدیمی اغلب سهم بزرگی در بروز این مشکل دارد. به روز بودن فیرم‌ور خود می‌تواند مشکلات اتصال در جریان را به حداقل برساند یا کلاً از بین ببرد.

برای به‌روزرسانی فیرم‌ور در دستگاه‌های قدیمی‌تر ، باید از طریق یک مرورگر وب به رابط روتر دسترسی پیدا کنید. روترهای جدیدتر با فشار دادن یک دکمه روی دستگاه به شما امکان بروزرسانی را می‌دهند.

گاهی اوقات ساده‌ترین روش درمان صرفاً خریداری روتر جدید است. درآخرین مدل روترها، سرعت وای‌فای بهبود یافته و همچنین نفوذ و برد بهتر را ارائه می‌دهند.

به دنبال روتری با فناوری 802.11n یا AC با قابلیت باند دو یا سه گانه باشید. روترهای AC دارای حداکثر پهنای باند طیفی در حدود 8 ×160 مگاهرتز ، در مقایسه با استاندارد 4 ×40 مگاهرتز روترهای N هستند. این پهنای باند افزایش یافته اجازه می‌دهد تا دیتای بیشتری بدون کند شدن انتقال یابد.

روتر چند بانده را در نظر بگیرید. این روتر به شما امکان می‌دهد دستگاه‌های 2.4 گیگاهرتزی قدیمی‌تر را در کنار باندهای خود نگه دارید و دستگاه‌های جدیدتری را پشتیبانی کنید که از آخرین استانداردهای WiFi به باندهای بالاتر پشتیبانی می‌کند. در اصل این امکان را برای شما فراهم می‌کند که گویی چندین روتر دارید.

یکی از جدیدترین پیشرفت‌های شبکه WiFi ، شبکه مش است. این فناوری نسبت به نصب و راه اندازی WiFi کمی پرهزینه‌تر است اما ممکن است در شرایطی وجود آن را ضروری بدانید. روترهای مش برای طراحی پوشش شبکه WiFi از طریق نقاط دسترسی متعدد طراحی شده‌اند.

مطالب مرتبط

اینترنت چگونه کار می‌کند؟

اینترنت همه زندگی ما را تغییر داده است. به ما امکان می‌دهد فوراً با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم ، از هر کجای کره زمین اطلاعات را به اشتراک بگذاریم و بازیابی کنیم و موارد دیگر.

روند پیشرفت جهانی خانه‌های هوشمند

وسایل و تجهیزات هوشمند بر همه‌ی جوانب ساختمان‌ها و خانه‌ها مانند امنیت و دسترسی، بهینه سازی مصرف انرژی، لوازم وسرگرمی نظارت دارند و پیش بینی می‌شود ارزش صنعت خانه و ساختمان‌های هوشمند تا سال 2022 به 152.5 میلیارد دلار برسد.

What is the Internet of Things
اینترنت اشیا (IOT) چیست؟ مفاهیم و کاربردها

اینترنت اشیا ، یا اینترنت چیزها (Internet of Things) یک پارادایم نسبتاً جدید است که در سناریوهای ارتباطات بی‌سیم و مدرن به سرعت در حال رشد است. ایده اصلی این مفهوم، حضور فراگیر انواع اشیاء در اطراف ما است،

طبق آخرین آمار، تعداد محصولات هوشمند از سال 2018 تا سال 2025 سه برابر می شود و 75 میلیارد دستگاه بزرگ هوشمند در سراسر جهان نصب خواهد شد. با توجه به رشد در حال پذیرش تکنولوژی‌های هوشمند در سراسر جهان، مزایای استفاده از این تکنولوژی برای مصرف کنندگان و جوامع همراه با مدل های کسب‌و‌کار افزایش می یابد و در این بین استفاده از مزایای این تکنولوژی در خانه های هوشمند بیش از پیش دیده می‌شود.