کشاورزی دقیق با استفاده از اینترنت اشیا

اینترنت اشیا می تواند دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم را به جهانی با اتومبیل های خودران، صنایع با کارایی بیشتر و شهرهای هوشمند تبدیل کند. در این بین استفاده از تکنولوژی IoT در کشاورزی می تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد.

اینترنت اشیا می تواند دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم را به جهانی با اتومبیل های خودران، صنایع با کارایی بیشتر و شهرهای هوشمند تبدیل کند. در این بین استفاده از تکنولوژی IoT در کشاورزی می تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد.

پیش بینی می شود جمعیت جهان تا سال 2050 به 9.6 میلیارد نفر برسد . بنابراین، برای روبرو شدن چالش هایی مانند شرایط آب و هوایی و تغییرات و تاثیرات زیست محیطی ، به کارگیری تکنولوژی IoT برای برطرف نمودن نیازهای خوراکی مردم، معقول به نظر می رسد.

کشاورزی هوشمند یک سیستم فشرده با تکنولوژی پیشرفته برای رشد بهینه ی مواد غذایی در حجم بالا است که باعث کاهش ضایعات و افزایش بهره وری می گردد. 
کشاورزی هوشمند مبتنی بر IoT در مقایسه با روش های معمولی زراعت، بسیار کارآمد است . در این نوع کشاورزی یک سیستم برای نظارت بر محصولات با کمک سنسورهای (نور، رطوبت، دما، رطوبت خاک، و غیره) و اتوماسیون سیستم آبیاری ساخته شده است که شرایط را برای نظارت کشاورزان بر محصولات در هر لحظه فراهم می کند. 

اپلیکیشن های کشاورزی هوشمند نه تنها عملیات های معمول و بزرگ کشاورزی را امکان پذیر می نمایند، بلکه می توانند دستاوردهای جدیدی را برای افزایش سایر عوامل در کشاورزی را نیز به ارمغان بیاورند.

با توجه به مسائل زیست محیطی، کشاورزی هوشمند می تواند مزایای زیادی از جمله صرفه جویی در مصرف آب و یا بهینه سازی کود دهی و سمپاشی را فراهم کند. در ادامه چند اپلیکیشن مهم در این زمینه بررسی می شوند:

کشاورزی دقیق Precision Farming

کشاورزی دقیق را می توان به عنوان روندی که باعث می شود کشاورزی تحت کنترل بیشتری باشد و افزایش دام و کشت محصولات کشاورزی با دقت بیشتری انجام شود، در نظر گرفت. دسترسی به اینترنت با سرعت بالا، دستگاه های تلفن همراه و ماهواره های معتبر و کم هزینه توسط تولید کننده، چندین تکنولوژی کلیدی است که روند عملکرد کشاورزی دقیق را مشخص می کند.

کشاورزی دقیق یکی از معروف ترین اپلیکیشن های IoT در بخش کشاورزی است و سازمان های متعددی از این اپلیکیشن در سراسر جهان استفاده می کنند. به طور مثال، CropMetrics یک سازمان کشاورزی است که با استفاده از این اپلیکیشن بر روی راه کارهای زراعی فوق العاده مدرن متمرکز شده و متخصص در مدیریت آبیاری دقیق است.

محصولات و خدمات CropMetrics شامل بهینه سازی VRI، ایجاد رطوبت خاک مناسب و PRO Optimizer مجازی می باشد. بهینه سازی (VRI (Variable Rate Irrigation به حداکثر رساندن سودآوری در زمینه های آبیاری محصول با تنوع خاک موجود و افزایش بهره وری است.

تکنولوژی ایجاد رطوبت خاک ، از زراعت محلی در فصل و بهینه سازی مصرف آب پشتیبانی می کند. PRO Optimizer، ترکیبی از فناوری های مختلف است که برای مدیریت مصرف آب و ارائه ی داده ها به یک مرکز یا سرویس Cloud برای بهره گیری از مزایای آبیاری دقیق طراحی شده است.

ادامه دارد...