پلیس ایران هوشمند می‌شود

پلیس ایران هوشمند می‌شود

سردار سعید منتظرالمهدی مشاور فرمانده ناجا با اشاره به روند هوشمندسازی نیروی انتظامی، اظهار داشت که بنا بر تأکید فرمانده نیروی انتظامی فرایند هوشمندسازی پلیس که از سال‌های قبل کلید خورده است، با سرعت بیشتری دنبال می‌شود.

با رشد جهانی فناوری‌های جدید نظیر اینترنت اشیا و هوشمندشدن شهرها و زیرساخت‌های آن، نیروهای نظامی و انتظامی که همواره جز صنایع پیشرو هستند در سراسر جهان با این روند جهانی همراه شده‌ و در حال کاربردی ساختن تکنولوژی‌های جدید در ساختار خود هستند. اگرچه عبارت هوشمندسازی یک ترم کلی بوده و شامل راهکارهای مختلف و متنوع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌شود. در ایران نیز بر اساس خبری که مشاور فرمانده نیروی انتظامی اعلام نمود، هوشمندسازی خدمات پلیس جز برنامه‌های این ارگان است. مشاور فرمانده ناجا با اشاره به تسریع در روند هوشمندسازی پلیس گفت: در آینده‌ای نزدیک شاهد تحولات اساسی در خدمات الکترونیک پلیس با بهره‌مندی از هوش مصنوعی خواهیم بود.

سردار سعید منتظرالمهدی مشاور فرمانده ناجا با اشاره به روند هوشمندسازی نیروی انتظامی، اظهار داشت که بنا بر تأکید فرمانده نیروی انتظامی فرایند هوشمندسازی پلیس که از سال‌های قبل کلید خورده است، با سرعت بیشتری دنبال می‌شود.

سردار منتظرالمهدی تصریح کرد: چند وقتی است که به مناسب‌های مختلف از هوشمندی و پلیس هوشمند سخن به میان می‌آید، این نامگذاری و مفهوم‌سازی از سر انتساب نبوده بلکه از خواستگاه معرفتی و یک ضرورت کاربستی حکایت دارد.

مشاور فرمانده ناجا با اشاره بر رهنمودهای راهبردی رهبر انقلاب در قالب مفاهیمی همچون مجاهد مسئول، یار مهربان، پلیس مقتدر و خدمت‌رسان و امثالهم و همچنین بر اساس تحولات ریز اجتماعی و تغییرات روزافزون در رفتارهای فردی و جمعی هموطنان پلیس به این سمت گام برداشته است.

وی ضمن اشاره به اینکه مأموریت‌های پلیس همانند پلیس‌های دنیای مدرن است، گفت: مأموریت‌ها هم از حیث چیستی و هم از حیث چگونگی دستخوش تحولی ژرف و پرشمول خواهند شد بنابراین دیگر نمی‌توان با راهبردهای سنتی، مأموریت‌های پلیس را به صورت سودمند و اثربخش به نتیجه رساند و تأکید کرد که به همین جهت ناگزیریم که گام در قلمرو و حیطه هوشمندی و حتی فرا هوشمندی نهادها، طرح‌ها با تدبیرها نهیم.

سردار منتظرالمهدی به حیطه هوشمندی پرداخت و تصریح کرد: وقتی از هوشمندی سخن به میان می‌آید دو نوع هوشمندی مدنظر است نقطه بیانی مدیریت هوشمند و دیگری مدیر هوشمند که منظور از مدیریت هوشمند بهره‌گیری از فرایندها و سبک‌هایی است که به اداره کارآمدی سازمان نتیجه می‌رساند و موجب کاهش خطا و کاستی‌ها شده و بستر انجام سریع و دقیق مأموریت را مهیا می‌سازد.

هنگامی‌که از مدیر یا فرمانده هوشمند صحبت می‌کنیم منظور ما همان مدیری است که تراز برخورداری از برخی ویژگی‌های ادراکی، ذهنی، دانشی و فرهنگی وی بیش از میانگین نرمال جامعه است.
عالی‌ترین مقام انتظامی کشور اعلام کرد: استفاده از اینترنتی اشیاء در زمینه امنیت و همچنین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در زمینه ارائه خدمت، آموزش و شبیه‌سازی مجموعه‌ها از جمله مواردی است که موردنظر این کارگروه ویژه است.

وی ضمن اشاره به تغییرات و نحوه خدمت‌رسانی به هموطنان اعلام کرد: به زودی شاهد تحولات ژرف و بنیادی در دنیای دیجیتال و خدمات الکترونیکی پلیس به منظور تسریع و تسهیل در ارائه خدمت به مردم خواهیم بود. بر این اساس چندین تیم تخصصی درون و برون‌سازمانی و بخش‌های مختلف از پلیس‌های تخصصی در قالب کارگروه مشترکی روی پروژه‌های متعدد در حال بررسی، اقدام و عمل هستند.

در روزها و سال‌های اخیر شاهد تغییراتی اساسی در نحوه خدمت‌رسانی به مردم، از ایجاد سامانه‌های هوشمند و استفاده از تجهیزات نوین با بهره‌مندی از هوش مصنوعی در حوزه‌های مختلف از جمله گذرنامه، گواهینامه، خدمت سربازی گرفته تا خدمات الکترونیکی، اپتیکی و دوربین‌های کنترل ترافیک و تکمیل باندهای اطلاعاتی و آگاهی هستیم.

وی در پایان ارتباط هدفمند با مراکز پژوهشی، طرح مسائل و مشکلات پلیس برای جامعه نخبگان و دریافت راه‌حل راهبری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تطابق توانمندی‌های نخبگان با نیازهای پلیس را از جمله موارد است که در این زمینه در دستور کار قرار دارد و اظهار امیدواری کرد که این اقدامات پلیس بتواند رضایت مردم را بیش از پیش فراهم سازد.

مطالب مرتبط

وای‌فای رایگان برای شهروندان تهران

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از آغاز نصب کیوسک‌های هوشمند در پایتخت به عنوان یکی از پروژه‌های برنامه «تهران هوشمند» خبر داد.

هوشمندسازی خودروهای فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)

شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) و ایرانسل، همزمان با نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تله‌کام، تفاهم‌نامه اجرای سامانه مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل در این شهر را امضا کردند.

اینترنت اشیا راهکارهای جدیدی برای بانکداری ارائه می‌دهد

اخیراً شرکت Standard Chartered با همکاری Huawei در پی ایجاد راهکاری مبتنی بر اینترنت اشیا برای ساده‌سازی تعاملات شرکت‌ها با بانک‌ها و نحوه‌ی پرداخت هزینه‌ها هستند.