143539-smart-home-feature-how-to-set-up-an-alexa-smart-home-image1-ndqhjv9qgc.png

خانه هوشمند الکسا

چند سال پیش، داشتن یک سیستم یکپارچه خانه هوشمند مانند یک رویای محال محسوب می‌شد، اما الکسا همه چیز را تغییر داده است. به لطف افزایش سازگاری با انواع دستگاه‌های خانه هوشمند، Alexa و Amazon Echo هم‌اکنون یک سیستم کنترل مرکزی ایده‌آل برای خانه هوشمند شما هستند. جایی که قبلا ترکیبی متفاوت و متنوع از دستگاه‌ها و برندها بود، حالا Amazon Echo همه اینها را با هم یکپارچه کرده است. راه اندازی یک خانه هوشمند توسط الکسا واقعاً ساده است. البته برخی از دستگاه‌ها هستند که باید بیشتر مورد نظر قرار بگیرند، اما از دیدگاه الکسا، روند کار بسیار ساده است. در این مطلب ما شما را برای راه‌اندزی خانه هوشمندتان راهنمایی خواهیم کرد. اینکه چه تجهیزاتی بخرید و چگونه خانه هوشمند خود را به بهترین شکل راه اندازی کنید.

خانه‌ هوشمند

چند سال پیش، داشتن یک سیستم یکپارچه خانه هوشمند مانند یک رویای محال محسوب می‌شد، اما الکسا همه چیز را تغییر داده است. به لطف افزایش سازگاری با انواع دستگاه‌های خانه هوشمند، Alexa و Amazon Echo هم‌اکنون یک سیستم کنترل مرکزی ایده‌آل برای خانه هوشمند شما هستند.جایی که قبلا ترکیبی متفاوت و متنوع از دستگاه‌ها و برندها بود، حالا Amazon Echo همه اینها را با هم یکپارچه کرده است. راه اندازی یک خانه هوشمند توسط الکسا واقعاً ساده است. البته برخی از دستگاه‌ها هستند که باید بیشتر مورد نظر قرار بگیرند، اما از دیدگاه الکسا، روند کار بسیار ساده است. در این مطلب ما شما را برای راه‌اندزی خانه هوشمندتان راهنمایی خواهیم کرد. اینکه چه تجهیزاتی بخرید و چگونه خانه هوشمند خود را به بهترین شکل راه اندازی کنید. 

کدام محصول آمازون اکو را بخرم؟

آمازون مدل‌های مختلفی از محصول "اکو" تولید می‌کند، اما همه آنها مجهز به الکسا هستند و ویژگی‌ها و کنترل‌های صوتی یکسانی را ارائه می‌دهند. این محصولات شامل اسپیکرهای هوشمند Echo Dot ، Echo و سایر اسپیکرهای آمازون مجاز به استفاده از الکسا ((third-party Alexa speakers مانند Sonos One می‌باشد 

مدل های Echo Show

این مدل‌ها از یک نمایشگر بهره می‌برند که به شما امکان می‌دهد آزادی عمل بیشتری در خانه هوشمندتان داشته باشید، زیرا می‌توانند تصاویر ویدیویی دوربین‌های متصل به سیستم خانه هوشمندتان را نمایش دهند. همچنین به شما امکان کنترل لمسی دستگاه‌ها را می‌دهند، مثلاً می توانید چراغ‌ها را بدون نیاز به استفاده از دستورات صوتی هم خاموش کنید. مدل Echo Show 10 بزرگترین صفحه نمایش را دارد و ضمنا می‌تواند یک زیرساخت اساسی برای راه‌اندازی خانه هوشمند شما باشد، زیرا دارای یک کنترلر Zigbee است، ولی ممکن است مدل  Echo Show 5 با اندازه کوچکتر و قیمت کمتر ‌برای شما کفایت کند.

اکو پلاس نسل چهارم

نسل چهارم اکو و اکو پلاس های قدیمی نیز دارای یک کنترلر Zigbee داخلی هستند.این بدان معناست که شما می‌توانید دستگاه‌های مجهز به سیستم Zigbee را بدون نیاز به اتصال به هاب جداگانه یا استفاده از اپ دیگری کنترل کنید. بنابراین تصمیم با شما است که آیا می خواهید تصاویر دوربین ها را از طریق الکسا مشاهده کنید (چون این عملکرد را با Echo معمولی نمی توانید انجام دهید) یا اینکه می‌خواهید دستگاه‌هایتان را بدون نیاز به یک هابِ جداگانه راه‌اندازی کنید.

راهاندازی دستگاههای خانه هوشمند برای الکسا

قبل از انجام هر کار دیگری، توصیه می‌شود در ابتدا دستگاه‌های هوشمند خانه‌تان (گرمایش هوشمند، چراغ‌ها، دوربین‌ها و پریزها) را راه‌اندازی اولیه کنید زیرا در بیشتر موارد قبل از انجام هر کاری با الکسا، این راه اندازی اولیه مورد نیاز است. برای راه‌اندازی این دستگاه‌ها، به سادگی دستورالعمل‌های شرکت سازنده را دنبال کنید.این فرآیند معمولاً شامل اتصال دستگاه به برق و اتصال یک هاب به روتر شماست (در صورت وجود اپ، نصب اپ و جستجوی دستگاه و وارد کردن رمز عبور).

طیف گسترده‌ای از دستگاه‌ها هستند که با الکسا کار می‌کنند. در اینجا برخی از بهترین گزینه‌های خانگی هوشمند سازگار با الکسا را می‌بینیم:

  • روشنایی هوشمند: Hive lights, Philips Hue
  • گرمایش هوشمند:   Nest Learning Thermostat, Hive Active Heating, Tado
  • دوربین هآی هوشمند: Arlo, Ring Video Doorbell
  • سوکت های هوشمند: TP-Link, WeMo, Hive Plug
  • آیا همه دستگاههای خانه هوشمند باید روی یک پلت فرم باشد؟

چند سال پیش، پاسخ ما به این سوال قطعا "بله " بود، ولی اگر الکسا قصد ماندن در این بازار را داشته باشد دیگر فرقی نمی‌کند که از چندین دستگاه با برندهای مختلف با هم استفاده کنید. در واقع این ویژگی جذاب الکسا است. البته یکی از مزایای انتخاب دستگاه‌های هوشمند از یک برند این است که همه آنها از هاب و برنامه یکسانی استفاده می‌کنند، بنابراین در هنگام راه‌اندازی، کارها خیلی راحت انجام می‌شوند. ضمنا شما در هزینه‌هایتان نیز صرفه جویی می‌کنید. آمازون لیست دستگاه‌های سازگار با الکسا را منتشر می‌کند. گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد که از نظر قیمت و کیفیت متفاوت هستند. 

Zigbee در Echo

Zigbee یک استاندارد بی‌سیم است که در دستگاه‌های خانه هوشمند استفاده می‌شود و استانداردی است که به عنوان مثال فیلیپس از آن استفاده می‌کند و استانداردی رایج در بازار خانه هوشمند است. کنترل کننده Zigbee موجود در محصولات اکو به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به پیروی از روش‌های معمول شرکت سازنده، دستگاه هوشمندتان را راه‌اندازی کنید. از آنجا که محصولات اکو می‌توانند مستقیما با این دستگاه ها (اصطلاحا صحبت کنند یا) ارتباط برقرار کنند، آنها را به راحتی شناسایی کرده و برخی عملکردهای کنترلی را برای این دستگاه ها را بدون نیاز به هاب یا اپِ آن دستگاه ارائه می دهند. یک نکته منفی اینجا وجود دارد که برخی از ویژگی‌های پیشرفته دستگاه‌ها، پشتیبانی نمی شوند: به عنوان مثال برای محصول Philips Hue ، استفاده از کنترلر Zigbee در Echo، به این معنی است که شما به برنامه Hue Hub یا Hue که مختص شرکت فیلیپس است نیازی ندارید، اما دیگر هیچ یک از عملکردهای کنترلی پیشرفته‌ای مانند سناریوها، سفارشی‌سازی رنگ سیستم روشنایی یا به روزرسانی‌های میان‌افزارها را دریافت نمی‌کنید.

اضافه کردن دستگاه های هوشمند با الکسا

برای اضافه کردن دستگاه های هوشمند، هم میتوانید از اپ الکسا استفاده کنید و هم اینکه مستقیما با دستورات صوتی این کار را انجام دهید. البته شما به هر حال در ادامه نیاز خواهید داشت که اطلاعات اکانتِ خود را برای آن برند خاص وارد کنید. به عنوان مثال ، هنگام فعال کردن Hue (محصولات روشنایی هوشمند فیلیپس) ، باید از شناسه MyHue خود استفاده کنید تا بتوانید به طور کامل از این دستگاه ها و ویژگی هایشان استفاده کنید.

اسکن دستگاه ها با الکسا

این آخرین مرحله میباشد. از آنجا که شما (الف) دستگاه هوشمند خود را راه اندازی اولیه کرده اید و (ب) به الکسا گفته اید که آن دستگاه چیست ، حالا می توانید آنها را جستجو کنید.این گام اساساً اسکن دستگاه ها توسط اکو و الکسا برای یافتن این وسایل در خانه شما میباشد.این یک مرحله مهم است و کمتر از یک دقیقه طول می کشد و پس از آن الکسا به شما می گوید که این دستگاه ها را پیدا کرده است. شما میتوانید بگویید: "Alexa, search for devices" یا "Alexa, scan for devices". همین! وقتی این گام ها انجام شد حالا الکسا قادر خواهد بود با استفاده از دستورات صوتی در هر یک از دستگاه های Echo و ضمنا از طریق اپ موبایلی هوشمند Echo (در Android یا iPhone) با آن دستگاهها ارتباط برقرار کند.

مطالب مرتبط

انواع شبکه‌های ارتباطی اینترنت اشیا

اتصال اشیا به اینترنت یک جز اساسی از اینترنت اشیا است اما وقتی می‌توان این فناروی را ارزیابی کرد که بدانیم چه نوع ارتباطی برای شبکه IoT مناسب است. تلفن همراه، ماهواره، WiFi، بلوتوث، RFID، NFC، LPWAN و اترنت همه روش‌های ممکن برای اتصال یک سنسور یا دستگاه هستند و هر یک از این گزینه‌ها را می‌توان به روش‌های مختلفی ارائه داد.

آینده خانه‌های هوشمند با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

اینترنت اشیا (IoT) اصطلاحی ست که می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از محصولات قابل استفاده می‌باشد از اتومبیل، لوازم خانگی، امنیت، رایانه تا موارد دیگر. عنصر مشترک در بین این فناوری‌ها این است که همه آنها راهکارهای تعبیه شده شده با حالت‌های پیشرفته ارتباط برای تبادل داده‌ها و اطلاعات موجود در هر نوع و مدل جدید را دارند.

برترین دستگاه‌های خانگی هوشمند برای سال 2020

اگر همه دستگاه‌های زندگی شما بتوانند به اینترنت وصل شوند چه می‌شود? در این صورت نه تنها رایانه و تلفن‌های هوشمند بلکه همه اشیا نظیر ساعت، بلندگو، چراغ، قفل درب، دوربین، پنجره، پرده، بخاری، لوازم‌خانگی، وسایل آشپزی را می‌توان از طریق اینترنت کنترل کرد.

خانه‌های هوشمند در سال 2020 محبوبیت بیشتری پیدا خواهند کرد

از سال 2014 دستگاه‌های خانگی هوشمند با معرفی دستیار گوگل ، پورتال فیسبوک و آمازون اکو ، به یک کالای مرسوم تبدیل شده‌اند.