روند جدید فناوری در بهداشت و درمان ( قسمت اول)

روند جدید فناوری در بهداشت و درمان - قسمت اول

شکی نیست که آخرین روندهای مراقبت‌های بهداشتی، ما را قادر به داشتن زندگی طولانی‌تر، سالم‌تر و بهتر می‌سازد. این روند جهانی به گونه ایست که پیش‌بینی می‌شود سال 2018 با ارائه‌ی راهکارهای پیشرفته در سیستم‌های بهداشتی غنی‌تر شود. بیمارستان‌های هوشمند و جراحی‌های روباتیک تحولاتی در این زمینه هستند که در سال‌های آینده به یک امر بدیهی تبدیل می‌شوند.

این روزها، روندهای مراقبت‌های بهداشتی مختلفی را می‌توان مشاهده کرد که به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. تکنولوژی‌های مورد استفاده طیف گسترده‌ای شامل راهکارهای IoT تا امنیت مبتنی بر رایانش ابری، واقعیت مجازی و کلان داده‌ها را در بر می‌گیرند که در نهایت منجر به بهبود در مراقبت از بیمار خواهند شد.

1-    مزایای واقعی VR در بهداشت و درمان

ابزار VR ، امکانات زیادی را در اختیار ارائه دهندگان خدمات بهداشتی قرار می‌دهد. این ابزار می‌توانند در زمینه‌ی مدیریت اضطراب پس از آسیب دیدگی که ممکن است در PTSD و سایر مشکلات بهداشتی رخ دهد و همچنین برای کنترل درد در شرایط خاص پزشکی بسیار مفید باشند. 

گزارشات اخیر توسط متخصصان MIT نشان دهنده‌ی کارایی VR و توانایی آن در کاهش درد بیماران است. در واقع می‌توان گفت تکنولوژی واقعیت مجازی تقریباً به اندازه‌ی مصرف داروهای مسکن مؤثر بوده و می‌تواند در آینده‌ی نزدیک بخشی حیاتی در آموزش پزشکان و مراقبان بهداشتی باشد. 

2-    IoT در بهداشت و درمان

صنعت مراقبت‌های بهداشتی جز اولین صنایعی بود که از مزایای اینترنت اشیا بهره‌وری نمود. 

اینترنت اشیا در بیش از 45 حوزه فعالیت دارد که بخش عمده‌ای از آن فراتر از کاربرد این تکنولوژی در خرده‌فروشی‌ها و صنایع تولیدی است. استفاده از ابزارهای IoT برای مدیریت مشکلات بهداشتی مختلف در یک زمان امکان پذیر است. از مزایای عمده‌ی این تکنولوژی در بهداشت و درمان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • بهبود ارتباط بین بیماران و ارائه دهندگان خدمات بهداشتی؛
  • پاسخ فوری پزشک در صورت وجود شرایط اضطراری؛
  • تعامل بهتر و رضایت بیمار؛
  • کاهش طول مدت اقامت بیمار در بیمارستان
  • تخت هوشمند و ابزارهای دیگر برای بهبود وضعیت بیمار.

همانطور که اینترنت اشیا در اتومبیل‌های خودران، سفارشات اتوماتیک و سیستم‌های پرداخت در حال رشد است ، بدون شک برای ارائه‌ی خدمات بهداشتی نیز چیزهای زیادی برای ارائه دارد.

3-    راهکارهای مبتنی بر رایانش ابری (Cloud-Based Solutions) و توان بالقوه‌ی آن‌ها

با وجودی که هنوز در مورد امنیت دیجیتال در زمینه مراقبت‌های بهداشتی، نگرانی‌های وجود دارد، بسیاری از سازمان‌ها در نهایت شروع به استفاده از راهکارهای مبتنی بر رایانش ابری کرده‌اند.
البته لازم به ذکر است راهکارهای فناوری اطلاعات همیشه ارزان‌ترین راه‌حل ارائه شده نیستند، چرا که قیمت گذاری در این زمینه می‌تواند بسیار بالا باشد. در حقیقت، تنها برخی از غول‌های صنعت می‌توانند این راهکارها را ادغام کنند. از سوی دیگر، هنوز هم نیاز به تولید، ذخیره، انتقال و به‌روزرسانی اطلاعات در مورد بیماران وجود دارد.

این جایی است که پلتفرم عمومی و خصوصی مبتنی بر ابر با یکدیگر ادغام شده و به کاهش هزینه‌ها کمک می‌کنند. یک پلت فرم به اشتراک گذاری ساده اما مؤثر می‌تواند باعث بهبود ارتباط بیمار شود و درعین‌حال دسترسی پزشکان به اطلاعات پزشکی لازم را میسر سازد.

ادامه دارد...