urban-forest-management-min.jpg

کاربرد تکنولوژی لورا برای مدیریت فضاهای سبز در شهرها

حسگرهای محیطی بسیار دقیق شرکت Semtech با استفاده از فناوری LoRaWAN ، و با همکاری ICT International نظارت هوشمندانه‌تری را برای مدیریت درختان شهری (با رویکردی داده‌محور) امکان‌پذیر می‌سازد.

شهر هوشمند

حسگرهای محیطی بسیار دقیق شرکت Semtech با استفاده از فناوری LoRaWAN، و با همکاری ICT International نظارت هوشمندانه‌تری را برای مدیریت درختان شهری (با رویکردی داده‌محور) امکان‌پذیر می‌سازد.

از این حسگرها و با کمک فناوری اینترنت اشیا، برای کاربردهای زیست‌محیطی مانند مدیریت فضاهای سبز شهری و کنترل کربن جذب شده، استفاده شده است.

طیف وسیعی از این حسگرهای زیست‌محیطی می‌توانند سلامت درختان شهری را به‌صورت لحظه‌ای و از طریق شبکه لورا، نظارت کنند.

این محصولات قادر به‌اندازه گیری میزان مصرف آب گیاه، رطوبت خاک، دما و ... هستند و می‌توانند فاکتورهای متعددی در ارتباط با خاک را شناسایی کنند.

این سنسورها به درختان کمک می‌کنند تا سالم بمانند، باعث بهبود اکوسیستم جوامع شهری گردند و همچنین میزان جذب کربن توسط گیاهان را اندازه‌گیری کنند.

درختان شهری خدمات ارزشمندِ زیست‌محیطی (جذب کربن از طریق فتوسنتز)(خنک‌سازی فضاهای شهری به کمک ایجاد سایه و تبخیر) را برای جوامع فراهم می‌کنند.

دکتر پیتر کال، مدیرعامل ICT International می‌گوید: برای داشتن این خدمات ارزشمند، درختان باید سالم باشند.فضاهای سبز شهری برای بسیاری از جمعیت دنیا، عمدتاً تنها راه ارتباط روزانه با طبیعت می‌باشند. با توجه به افزایش جمعیت، تغییر روش زندگی به سمت زندگی شهری و توجه به فضاهای سبزِ شهری، اهمیت فضاهای سبز افزایش‌یافته است.

این حسگرها شامل سنسورهای کنترل میزان آب مصرفیِ گیاه، سنسورهای اندازه‌گیری تشعشع خورشید، دما، رطوبت و سرعت باد می‌باشند که طی پروژه‌ای توسط شرکت ICT International در سراسر ایالت "نیوساوث‌ولز" در استرالیا، برای شناسایی نیازهای جنگل‌های شهری مستقر شده است.

با استفاده از فناوری لورا، این سنسورهای منحصربه‌فرد قادر به‌اندازه گیری مداوم مصرف آب و سایر فاکتورهای گیاهان هستند و برای تصمیم‌گیری، داده‌ها را به یک سیستم منتقل می‌کنند.

مدیریت فضاهای سبز شهری

در این سیستم‌های نظارتی با کمک شبکه‌های ارتباطی LoRaWAN، اطلاعات سنسورها، جمع‌آوری‌شده و به واحدهای تصمیم‌گیرنده (در ارتباط باسیاست‌های تخصیص آب و آبیاری فضاهای سبز شهری) برای اعمال روش‌های بهینه جهت حفظ سلامت جنگل‌های شهری ارسال می‌گردد.

مارک پگولو، معاون استراتژی اینترنت اشیا و محصولات Semtech می‌گوید: استفاده از تکنولوژی LoRaWAN برای این حسگرها، نشان می‌دهد که چگونه شبکه‌های کم‌مصرف با بُردِ بالا می‌توانند شهری هوشمند و سیاره‌ای بهتر و سالم‌تر برای همه ایجاد کنند.

مطالب مرتبط

درحالی‌که خانه‌های هوشمند پتانسیل زیادی برای غنی‌سازی زندگی خانگی انسان‌ها دارند، یک روایت هوشمند دیگری نیز وجود دارد که قرار است جامعه را در سطح عمیق‌تری تغییر دهد. زیرا اکنون ما فناوری‌های ایجاد جوامع "فرا مرتبط" ، فوق‌العاده پایدار و کم مصرف را داریم و همه اینها بدون به‌خطر انداختن باورها و ارزش‌های مشترک ما انسان‌ها ممکن شده است. پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2050 حدود 7 میلیارد نفر در مناطق شهری زندگی کنند، پس اکنون زمان آن است که با روشی هوشمندانه درباره آینده زندگی شهری فکر کنیم.

در قسمت اول در مورد خانه‌ها و اجتماعات هوشمندتر و ایمن‌تر، تکنولوژی‌های هوشمند و سبز، خدمات نوین حمل و نقل و کاربرد علم داده در آنها صحبت کردیم، اکنون در این بخش (قسمت دوم) به برخی دیگر از کاربردهای هوشمندسازی و علم داده در زندگی شهری خواهیم پرداخت.

شیوع ویروس کرونا عامل اساسی تغییر در روند سفرهای درون شهری بوده است. میزان سفرهای فعال (active travel) ، مانند پیاده روی و دوچرخه سواری افزایش یافته است و تغییر نگرش نسبت به رفت و آمد و امکان دورکاری و انعطاف در ساعات کاری، باعث تغییرات زیادی در انتخاب چگونگی و زمان سفرهایمان، گردیده است.

اولین شهرهای هوشمند در حال پیدایش هستند و به زودی می‌توان همه ما را شهروندان هوشمند نامید. زندگی ما تغییر خواهد کرد و انبوهی از مزایای جدید نیز مانند سیستم‌های حمل و نقل عمومی کارآمد، توزیعِ هوشمند ترافیک، نرخ پایینِ جرم و جنایت، اتوماسیونِ فرآیندها، بهبود کیفیت انواع خدمات و موارد دیگر ظهور خواهد نمود.